LOIIB

  • slide 1
  • slide 2
  • slide 3
  • slide 4
  • slide 5
  • slide 6
  • slide 7
  • slide 8
  • slide 9
A+ A A-

Spotkaliśmy się w Lublinie

b_150_100_16777215_00___images_artykuly_loiib_logo_2012y.jpg

Informacje o inwestycjach w Lublinie i powiecie lubelskim. Przedstawienie aktualnego stanu prawnego dotyczącego pozwolenia na użytkowanie, pozwolenia na budowę, zgłoszenie, ZRID. Między innymi te zagadnienia poruszane były podczas spotkania szkoleniowo-integracyjnego członków LOIIB z Lublina i powiatu lubelskiego. W wydarzeniu, które odbyło się 15 marca, wzięło udział 122 inżynierów i 8 prelegentów spoza LOIIB. 

Piątkowe spotkanie było okazją do przedstawienia działalności Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

- Według stanu na koniec ubiegłego roku Polska Izba Inżynierów Budownictwa liczy 118 649 osób. 6373 z nich to członkowie Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa – mówiła Joanna Gieroba, przewodnicząca LOIIB. -  Lubelska OIIB znajduje się na 9. miejscu w kraju pod względem liczby członków na 16 okręgowych izb.

Głos zabierali też przedstawiciele LOIIB. Jerzy Adamczyk, przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej LOIIB przedstawił zasady postępowania kwalifikacyjnego po złożeniu wniosków o nadanie uprawnień budowlanych, wskazał elementy, które budzą wątpliwości Komisji przy ocenie wniosków, a także sposoby ich wyjaśniania. Odniósł się też do funkcjonowania e-CRUB oraz zasad dokonywania w nim wpisów przez OIIB.

Anna Ostańska koordynator OROZ wymieniła sprawy, jakie najczęściej trafiają do rzecznika oraz opowiedziała o krokach, jakie podejmowane są później. Z kolei przewodniczący OSD Zbigniew Szcześniak przedstawił działania organu, któremu przewodzi oraz statystykę rozstrzygnięcia spraw, którymi OSD zajmował się w ubiegłym roku.

Ostatnim przedstawicielem LOIIB, który zabierał głos, był Wiesław Bocheńczyk. Skupił się on na sprawach związanych z Elektronicznym Dziennikiem Budowy (EDB) i cyfrową Książką Obiektu Budowlanego (c-KOB).

Podczas spotkania o swojej działalności mówili też zaproszeni goście. Starosta lubelski Zdzisław Antoń mówił m.in. o projekcie cyfryzacji zasobów geodezyjnych „e-geodezja” oraz rozpoczęciu realizacji procesu „e-geodezja II”.

Wspomniał też o planach budowy proponowanego przebiegu obwodnicy południowej Lublina jako o alternatywie dla via Carpatia oraz trasy Rzeszów- Warszawa, a także jako łącznik trasy Rzeszów-Lublin do S12 (Lublin-Chełm-Kijów) i S17 (Lublin-Zamość-Lwów) oraz lotniska w Świdniku.

Przedstawicielki Urzędu Miasta Lublin oraz Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie mówiły z kolei o zrealizowanych i planowanych inwestycjach w Kozim Grodzie. Wśród tych ostatnich, w perspektywie inwestycyjnej na lata 2024-2027 znaleźć można np. przebudowę/rozbudowę drogi wojewódzkiej 822 od granicy miasta do ul. Mełgiewskiej i samą Mełgiewską na odcinku od ul. Turystycznej do ul. Frezerów wraz z przebudową skrzyżowania Turystycznej-Mełgiewskiej-Andersa; przebudowę/rozbudowę skrzyżowań w celu włączenia ich do Systemu Zarządzania Ruchem i Komunikację Publiczną oraz budowę dróg rowerowych wraz z przebudową chodników, infrastruktury transportowej i/lub doposażenie przystanków komunikacji miejskiej.

Z dużym zainteresowaniem uczestników spotkania spotkała się też część ściśle związana z pracą inżynierów. Magdalena Zbiciak, Dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Lublin omówiła zagadnienia związane ze składaniem dokumentów niezbędnych do udzielenia pozwolenia na budowę i zgłoszenie, a także najczęstsze błędy jakie są tu popełniane przez wnioskodawców. Barbara Grylak-Gabriel, Dyrektor Wydziału Architektoniczno-Budowlanego Starostwa Powiatowego  w Lublinie przedstawiła procedurę wydawania zgody na realizację inwestycji drogowej (ZRID) przez właściwe organy. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie omówił z kolei problematykę i najczęstsze błędy przy uzyskiwaniu pozwolenia na użytkowanie, w tym kwestię nieistotnych odstępstw od zatwierdzonego projektu oraz sposób ich dokumentowania. Dariusz Balwierz, Lubelski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomniał najważniejsze aspekty procedury uzyskiwania pozwoleń na użytkowanie i najczęstsze nieprawidłowości i możliwe kary z tym związane.

Spotkanie było też okazją do integracji członków LOIIB.

Bardzo dziękujemy za tak liczny udział!

Więcej zdjęć...

Lubelska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. All right reserved.

Login Form